ביה"ס לחילוץ ממים זורמים  - SafeRescue -SwiftWater Rescue Academy

 
 
 
הכתבה הראשונה  בשנת ההקמה
,כתב "שפי דגן" ,1988  מעריב , "גבר לעיניין" ,יוני 
לראשונה רפטינג בישראל 
   

הצילום בעמוד הזה לא לקוח מה"גראנד קניון".הוא צולם כאן בירדן.
לספורט הזה קוראים בחו"ל רפטינג. חוויה רטובה עד מאוד ומהנה

 

צילום : סרור צח

אם תבקש לך קצת מנוחה מהלחץ של תל-אביב – סע לראש פינה. ואם תשאל, מה יש לחפש שם? – טוב, אז אולי בראש-פינה לא תמצא מי יודע מה, אבל ממש בפינה, בכביש הראשי, מחכה לך חנוך במסעדת הגומא היפהפיה, ויאמר לך שאם אתה רוצה משהו מיוחד, תעשה רפטינג בירדן.הרפטינג הראשון בישראל.

מה זה רפטינג אתה שואל. והוא בעיניים כחולות וצוחקות אומר לך: חכה. הנה באים מדריכי הרפטינג הראשונים בישראל , ערן בורוכוב  וסרור צח ויסבירו לך.

והנה באים שני גברים צעירים שזופים מאוד, משקפי שמש לעיניהם, מציעים לך לעלות על הוואן יחד עם עוד חמישה ראש-פינאים (בשפתם) ולנסוע לתחילת שיט ה- Rafting, הראשון והיחיד בארץ, כשסירת גומי גדולה נגררת מאחור.

בדרך מסבירים לי שרפטינג הוא מושג מהמלה רפסודה באנגלית הספורט הזה נפוץ ביותר בארה"ב, ניו-זילנד, נפאל ועוד ארצות הרריות שזורמים בהם נהרות במורדות. בארה"ב מכונה הרפטינג ספורט המים הלבנים, וזאת בגלל הקצף.

מה שמחכה לנו, הם אומרים, הוא מסלול לכל המשפחה, סולידי וקל, עם קילומטר וחצי של אקשן וכל זאת במשך השעה ורבע הקרובות. שטים מגשר הפקק עד אחרי גר בנות יעקב. זהו המסלול המשפחתי.

יש להם מסלול נוסף, מיוחד (אפשר להזמינו רק בתיאום מראש) ליום שלם, מגשר בנות יעקב עד לכנרת. במסלול הזה יש פחות אנשים על הסירה עם אתנחתא קלה לארוחה. המסלול גועש ברובו, ובמשך שעתיים, הרפטינג אמיתי, חזק קופץ ומתנגש בסלעים ובצמחיה שבגדות הנהר.לגבי סיכון הם אומרים לי בתגובה לקולי הרוטט משהו – אין כזה. הסירות הן מהסוג הטוב בעולם, למקצוענים של ממש. אין סכנה להתהפכות ובנוסף לכך – לכל סירה יש מדריך צמוד שבמקצועו הוא חובש ומציל, על כל מקרה.

מגיעים לגשר הפקק, יורדים, מורידים את הסירה למי הירדן החומים. כל אחד מקבל חליפת הצלה, קסדה פלאסטית ומשוט עץ ארוך.  אנחנו שישה בסירה, פלוס צח שעולה ומתיישב מאחור על מנת לנהג את הסירה.

הנהר שבו אנו שטים בתחילת המסלול, הוא בעצם תעלה חפורה, ששימשה בזמנו כתעלת ניקוז לאגם החולה ז"ל. עומק הנהר כאן בערך מטר וחצי, והשיט חלק לגמרי. לפיכך מנוצל החלק הזה לאימון התנהגות בסירה. חתירה, בקצב לפי הנדרש, קדימה או אחורה. צח מלמד אותנו איך מוציאים מים מהסירה פשוט הופכים אותה – וכולנו במים. מים קרים ומרעננים. מטפסים שוב על הסירה וממשיכים.

הנוף יפהפה. ועכשיו הנהר זורם בערוץ טבעי ופראי. בשתי הגדות צמחיה עבותה של עצים וצמחי מים. ציפורי נהר מקננות בהם והראש-פינאים מגלים התמצאות מפליאה בשמותיהן. פרות חומות ושחורות רועות על שפת המים, עם קרניים ובלעדיהן, עם ארבע רגליים ועם שלוש. לפעמים גם דג קופץ לו הרחב מהסירה.

להחזיק חזק! הסירה מיטלטלת ואנו פתאום עם הגב לכיוון מורד הנהר. "שמאלה – אחורה, ימין – קדימה". אנו מתיישרים ולפנינו מפלון שוצף. חותרים קדימה, הסירה וכולנו ספוגים במים ושואגים עם כל קפיצה וטילטול. שוב שקט, ושוב מפלון וכך הלאה עד לעצירה מעבר לגשר בנות-יעקב.

בסיום פוגש אותנו ערן, משקה אותנו במים קרים, החברה מעלים את הסירה על הנגררת ואותנו לוואן. חוזרים. אנו מתייבשים לאט לאט וכבר מתגעגעים למים הצוננים של הירדן.
צח סרור
משרד קבלת קהל
צח סרור
ערן בורוכוב ואיתי ארד
צח סרור
צח סרור
 
 
 
 
 
       בי"ס לחילוץ והצלה ממים זורמים                 Safe Rescue Academy 
  תד. 771, הרצליה , 46106 ,  טל:0545612617   פקס:153779100661 , www.SafeRescue.co.il ,  rafting@actcom.co.il
SwiftWater Rescue